Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazija sėkmingai dalyvauja tarptautinio bendradarbiavimo programoje – 2020 m. startavo ir šiuo metu aktyviai įgyvendina programos „Erasmus+“ 2 pagrindinio veiksmo bendrojo ugdymo sektoriaus mokyklų mainų partnerystės (KA229) projektą „C karta: Kelionė į praeitį!“ (angl. „Generation C: A journey into the past!“), skirtą 2–4 klasių mokiniams ir mokytojams. Projektu siekiama skatinti fizinį mokinių judėjimą atitraukiant juos nuo šiuolaikinių technologijų, gerinti šeimų ir vaikų bendravimą žaidžiant tradicinius žaidimus, pažinti skirtingų kultūrų bendraamžius lavinant anglų kalbos įgūdžius.

Gruodžio 6–10 dienomis progimnazijoje lankėsi daugiašalio „Erasmus+“ projekto partneriai iš Turkijos, Kroatijos, Slovakijos, Ispanijos – iš viso 19 mokinių ir 9 vadovai. Tai jau antrasis susitikimas – pirmasis mobilumas vyko spalio pradžioje Turkijoje. Svečiai progimnazijoje buvo šiltai pasitikti, supažindinti su mūsų šalies ir miesto istorija bei išskirtinumu, progimnazijos šiandiena. Renginyje netrūko jaukių  akimirkų – šokių, dainų, susipažinimo žaidimų, padėjusių visiems greičiau susidraugauti ir atrasti bendrumų.

Projekto vadovai susitiko su Kėdainių rajono savivaldybės meru V. Tamuliu, Švietimo skyriaus vedėja V. Dobrovolskiene. Šiame susitikime buvo aptarta švietimo situacija skirtingose šalyse, pasidalyta nuomonėmis apie mokymosi procesus, diskutuota apie vaikų popamokinį užimtumą. Apsilankę kalbų mokykloje mažieji svečiai gilino anglų kalbos įgūdžius gamindami, dekoruodami kalendorius, dalyvaudami „Kahoot“ viktorinoje.

Siekiant įgyvendinti projekto tikslus, mokiniai ir mokytojai  dalyvavo įvairiose sportinėse-kultūrinėse-pažintinėse veiklose. Kiekvieną mobilumo dieną netrūko aktyvių užsiėmimų – projekto dalyviai įsitraukė į sportinius žaidimus ir linksmąsias estafetes Vilainių rekreacijos ir sporto pramogų komplekse, žaidė liaudies žaidimus, mokėsi gatvės šokio stiliaus judesių, pramogavo „Hello parke“ Kaune, Žaislų muziejuje Vilniuje ir net stebėjo LKL varžybas Kėdainių arenoje. Už aktyvų dalyvavimą sportinėje veikloje progimnazijos direktorė T. Sotnik mokiniams įteikė diplomus ir atminimo medalius. Sportines veiklas vainikavo šventinis visų projekto dalyvių šokis.

Pirmą kartą Lietuvoje apsilankę projekto dalyviai taip pat turėjo galimybę pakeliauti ir geriau pažinti mūsų šalies istoriją ir kultūrą. Raudondvario dvaro menų inkubatoriuje svečiai išgirdo apie gintaro, vadinamo lietuvišku auksu, savitumą, klausėsi legendos apie Jūratę ir Kastytį, patys gaminosi gintarinius vėrinius. Krekenavos regioniniame parke mokiniai ir juos lydintys mokytojai susipažino su kontrastinga Lietuvos gamta, Kauno pilyje svečių laukė edukacija „Pilies lobiai“, o Trakuose – pažintis su senąja Lietuvos sostine. Viešėdami Vilniuje projekto dalyviai grožėjosi senamiesčiu, lankėsi Vilniaus arkikatedros požemiuose.

Nepamirštamos buvo liaudies tradicijų ir kultūros pažinimo veiklos. Lankydamiesi Linkaučiuose svečiai iš užsienio išgirdo apie senovės lietuvių buitį, sužinojo apie duonos kelią nuo rugio pasėjimo iki gardžiai kvepiančio kepalėlio, patys kepė lietuvišką ruginę duoną. Paskutinį vakarą visi  projekto dalyviai buvo pakviesti į etnografinę vakaronę su Krakių kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansambliu „Smilgelė“ (vad. J. Šalugaitė-Gudliauskienė) ir tradicine liaudiškos muzikos kapela (vad. R. Dubinka). Svečiai susipažindino su aukštaičių kostiumu, mūsų papročiais, klausėsi liaudies dainų, grojant liaudiškai muzikai atidžiai mokėsi lietuviško šokio elementų, žaidė tradicinius žaidimus.

Po viešnagės Lietuvoje projekto užsienio partneriai nuoširdžiai dėkojo progimnazijos projekto koordinatorėms J. Gaučienei ir R. Mikštienei, projekto įgyvendinimo komandai bei visai  bendruomenei už kruopščiai suplanuotą susitikimą. Svečiai teigė, kad nepaisydami žvarbaus lietuviško oro apie Lietuvą parsiveš tik pačius šilčiausius prisiminimus. O progimnazijos bendruomenės nariai jau planuoja kitą kelionę į Kroatiją ir džiaugiasi dalyvaudami tarptautiniame „Erasmus+“ projekte, kuriame įgyjama naujos patirties, išbandomos kitokios mokinių aktyvaus judėjimo skatinimo veiklos, susipažįstama su kitų šalių kultūra, stiprinami ryšiai su vietos ir tarptautine bendruomene.

Ernesta Zabutkienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja